گوناگون

نکات نویسندگی

نکات نویسندگی
نکات نویسندگی

در این مطلب از سایت رسانه لر-حسین عباس پناه با ما همراه باشید تا به معرفی نکات نویسندگی برای شما بپردازیم و شما از این نکات آگاهی کامل داشته باشید…

نکات نویسندگی

شما در حال خواندن مطلب نکات نویسندگی از سایت رسانه لر-حسین عباس پناه هستید…

بهترین زمان برای نوشتن

بهترین زمانِ نوشتن برای هرکسی ممکن است متفاوت باشد.
بهترین زمان برای نوشتن زمانیست که حس بهتر و بیشتری به نوشتن دارید.

مهم نیست در آن لحظه ناراحتید یا شاد، صبح است یا شب،مهم این است حس شما به نوشتن چگونه است!؟ شما می‌توانید در چنین لحظه‌هایی بنویسد و در فرصت مناسبی آن را ویرایش کنید.
بی‌شک در این‌گونه موارد مخاطب ارتباط بیشتری با نوشته‌تان برقرار می‌کند.

فضاسازی

فضا سازی همان توصیف، و توضیح مکان داستان است‌؛ به عبارتی دیگر مکانی که داستان شما در آن اتفاق می‌افتد. حال بسته به اثر، یک مکان باشد یا چند مکان- که نویسنده مؤظف تمامی آنها را به درستی بیان کند.

به طور مثال:اگر مطلبی که من برایتان نوشته‌ام را داستان فرض کنید، مکانی‌که توی آن، در حال مطالعه‌ی این متنید، فضای داستان است. حال این فضا، می‌خواهد اتاق شخصیتان باشد، یا کافه، کتاب‌خانه، پارک، کوه و…

فقدان فضاسازی در داستان‌هایتان، باعث گیج‌شدگی مخاطب، کاهش همزادپنداری، جذابیت و…می‌شود و بی‌شک صدمه‌ی زیادی بر پیکره‌ی اثرتان خواهد زد.

گفتنی است؛ توصیف و توضیح فضا نباید زیادتر و کمتر از حد معمول باشد؛ اگر زیادتر باشد، احتمالاً مخاطب از خواندن اثرتان دست می‌کشد و اگر کمتر باشد، مخاطب نمی‌تواند به خوبی آن را تجسم کند.

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث قوی شدن فضاسازی‌هایتان می‌شود، تجسم است؛ شما قبل از اینکه بخواهید دست به قلم شوید، ابتدا باید فضای مورد نظرتان را به خوبی مثل یک فیلم در ذهنتان تصور کنید. به طوری انگار خودتان توی آن فضا حضور دارید و نقش بازی می‌کنید.

دقت داشته باشید باید فضا را مناسب با موضوع و لحن داستانتان انتخاب کنید؛ به طور مثال: وقتی هدف شما نوشتن داستان یا رمان ترسناک است. بهتر است مکانی مثل جنگل، بیابان و قبرستانی و…در تاریکی انتخاب کنید.

استفاده از آرایه‌های ادبی مثل:«تشبیه، استعاره، تشخیص و…» به زیباترشدن و تاثیرگذاری اثرتان کمک شایانی می‌کند؛ امّا دقت داشته باشید نباید به گونه‌ای باشد که شاعرانگی آن بر فضا، غالب باشد.

توصیف زمان و شخصیت

برای توصیف زمان و شخصیت ظاهری داستان‌هایتان، نه تنها نیازی به بیان دقیق آن نیست بلکه ممکن است از زیبایی اثرتان کم ‌کند؛ به عنوان مثال: اگر یکی از شخصیت‌هایتان قدی بلند دارد، نیازی نیست بنویسید ” قدش ۱۸۰سانتی متر بود؛ همین‌که بنویسید “قدش بلند بود”، کافیست.

یا برای زمان داستانتان نیازی نیست به طور دقیق بنویسید” ساعت:۱۲:۳۱ بود.” همین‌که بنویسید” خورشید در میانه‌ی آسمان می‌تابید یا ساعت حدودِ دوازده ظهر بود کفایت می‌کند.” امّا فقط توی داستان‌هایی که ذکر دقیق زمان تأثیر در روندش ایجاد می‌کند، ضروریست؛ به عنوان مثال در داستانی جنایی، «فرهاد» متهم به قتلِ «شاهین» می‌شود؛ امّا «آرش» شهادت می‌دهد که «فرهاد» ساعت دوازده و دوازده دقیقه‌ی ظهر در «ترمینال غربِ تهران» نزد او بوده است؛ در صورتی که «شاهین»ساعت دوازده و سیزده دقیقه ظهر در « ترمینال شرق» به قتل رسیده و فاصله‌ی زمانی «ترمینال شرق و ترمینال غرب» خیلی بیش‌تر از یک دقیقه است.

نکته پایانی

اگر بخشی از رمانتان یا همه‌ی آن در کشوری خارجی اتفاق می‌افتد، بهتر است در لابه‌لای اتفاقات رمان، جاذبه‌های گردشگری آن کشور را ذکر کرده و بخش‌هایی از اثرتان در چنین جاهایی رخ بدهد و از طرفی مکان مورد نظر را در حد یک فضاسازی مناسب، توصیف کنید ؛ به طور مثال: اگر رمانتان در کشور «ایرلند» اتفاق می‌افتد، بهتر است جاذبه‌های چون:«موزه‌ی ملی باستانشناسی ایرلند، قلعه‌ی بلارنی، صخره‌های موهر، جزایر کرک، بن بالبن و..» را ذکر کنید و بخش‌هایی از رمانتان در این مکان‌ها اتفاق افتد،و اگر « بن بالبن» را انتخاب می‌کنید، مثلاً بگویید:«این جاذبه‌ی کم‌نظیر همانند جواهری بر روی تاج کوه‌های دارتلی می‌درخشد. همچنین چشم اندازی گسترده و روح‌نواز از خلیج اسلیگو را در معرض دید گردشگران می‌گذارد و…
اگر اطلاعات کافی درباره کشور مورد نظرتان ندارید؛ حتماً قبل از نوشتن، تحقیق کنید.

اگر در فضاسازی داستانتان به توصیف‌ها و توضیح‌های ضروری آن پرداخته‌اید؛ ولی با این وجود هم طولانیست.

به طوری‌که اگر حتی یک خط از توضیح و توصیفش کم کنید، فضا ناقص می‌شود، می‌توانید لابه‌لای اتفاق‌ها، دیالوگ‌ها و…آن را بنویسید.

بدون شک دانستن نکات نویسندگی در هنگام نوشتن کمک بزرگی به شما در تولید محتوای بهتر می کند.

درباره نویسنده

مصطفی باقرزاده متولد :« ۱۳۷۴/۷/۲۲» دانشجوی مهندسی شیمی(گرایش مهندسی پتروشیمی، پالایش،گاز)نویسنده، شاعر، محقق، دکلماتور، ویراستار و مدرس داستان‌نویسی هستند.

از کتاب‌های ایشان می‌توان به دو کتاب با موضوع تحقیقاتی، دو کتاب مجموعه داستان به نام‌های:«اکنون و لطفاً» که در نشر ایجاز به چاپ رسیده، رمان‌های دالکه و رقص کال، نام برد. ایشان به جز آثار فوق چند آثار دیگر در دست نوشتن دارند، شامل:«رمان‌های تخیلی، عاشقانه، اجتماعی، جنایی و..، مجموعه داستان کوتاه، شعر و متن های متنوع می‌باشد. از ویژگی بارز کتاب‌های ایشان، تنوع مطالب و سبک بیان خاص وی هست که تقریباً در تمام تمام آثار نام برده مشهود است.

البته ایشان را نباید با آقای مصطفی باقرزاده سخنگوی کمیته‌ی صیانت از حقوق هسته‌ای اشتباه گرفت

نویسنده:مصطفی باقرزاده

شما میتوانید از طریق این لینک دیگر مطالب مرتبط با این دسته را مشاهده کنید.

امتیاز این پست از نظر کاربران
برای ارزیابی این پست کلیک کنید!
[تعداد کل:٪ total_count٪ میانگین:٪ متوسط٪]

حسین عباس پناه هستم 19 سالمه ساکن استان خوزستان شهرستان گتوند و با افتخار فرزندی از قوم لر هستم... از 14 سالگی با ساخت برنامه اندرویدی اصالت بختیاری فعالیت فرهنگی خودم رو شروع کردم... رشته تحصیلی من کامپیوتر گرایش نرم افزار هست و توی حوزه های طراحی گرافیک،طراحی وب و سِئو فعالیت میکنم و سعی دارم با کسب تجربه های بیشتر بتونم همچنان به قومم لر و همتبارانم خدمت کنم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =

×